KUSHTETUTA E REPUBLIKĖS SE SHQIPĖRISĖ - Tetor 1998


Ne, Populli i Shqipėrisė, krenarė dhe tė vetėdijshėm pėr historinė tonė, me pėrgjegjėsi pėr tė ardhmen, me besim te Zoti dhe/ose te vlera tė tjera universale,
me vendosmėrinė pėr tė ndėrtuar njė shtet tė sė drejtės, demokratik e social, pėr tė garantuar tė drejtat dhe liritė themelore tė njeriut,
me frymėn e tolerancės dhe tė bashkėjetesės fetare,
me zotimin pėr mbrojtjen e dinjitetit dhe tė personalitetit njerėzor, si dhe pėr prosperitetin e tė gjithė kombit, pėr paqen, mirėqenien, kulturėn dhe solidaritetin shoqėror,
me aspiratėn shekullore tė popullit shqiptar pėr identitetin dhe bashkimin kombėtar,
me bindjen e thellė se drejtėsia, paqja, harmonia dhe bashkėpunimi ndėrmjet kombeve janė ndėr vlerat mė tė larta tė njerėzimit,
Vendosim kėtė Kushtetutė:

PJESA E PARE -- PARIMET THEMELORE


<< Përmbajtja >>

Copyright © 2001 -- The HTML version was prepared by IPLS - Institute for Policy & Legal Studies. All rights reserved.