KUSHTETUTA E REPUBLIKĖS SE SHQIPĖRISĖ - Tetor 1998


PJESA VII -AKTET NORMATIVE DHE MARRĖVESHJET NDĖRKOMBĖTARE

KREU I AKTET NORMATIVE

Neni 116

1. Aktet normative qė kanė fuqi nė tė gjithė territorin e Republikės sė Shqipėrisė janė:
a) Kushtetuta;
b) marrėveshjet ndėrkombėtare tė ratifikuara;
c) ligjet;
ē) aktet normative tė Kėshillit tė Ministrave.
2. Aktet qė nxirren nga organet e pushtetit vendor kanė fuqi vetėm brenda juridiksionit territorial qė ushtrojnė kėto organe.
3. Aktet normative tė ministrave dhe tė organeve drejtuese tė institucioneve tė tjera qendrore kanė fuqi nė tė gjithė territorin e Republikės sė Shqipėrisė brenda sferės sė juridiksionit tė tyre.

Neni 117

1. Ligjet, aktet normative tė Kėshillit tė Ministrave, tė ministrave, tė institucioneve tė tjera qendrore marrin fuqi juridike vetėm pasi botohen nė Fletoren Zyrtare.
2. Shpallja dhe botimi i akteve tė tjera normative bėhet sipas mėnyrės sė parashikuar me ligj.
3. Marrėveshjet ndėrkombėtare qė ratifikohen me ligj, shpallen dhe botohen sipas procedurave qė parashikohen pėr ligjet. Shpallja dhe botimi i marrėveshjeve tė tjera ndėrkombėtare bėhet sipas ligjit.

Neni 118

1. Aktet nėnligjore nxirren nė bazė dhe pėr zbatim tė ligjeve nga organet e parashikuara nė Kushtetutė.
2. Ligji duhet tė autorizojė nxjerrjen e akteve nėnligjore, tė pėrcaktojė organin kompetent, ēėshtjet qė duhen rregulluar, si dhe parimet nė bazė tė tė cilave nxirren kėto akte.
3. Organi i autorizuar me ligj pėr tė nxjerrė akte nėnligjore, siē specifikohet nė paragrafin 2 tė kėtij neni, nuk mund t'ia delegojė kompetencėn e tij njė organi tjetėr.

Neni 119

1. Rregulloret e Kėshillit tė Ministrave, tė ministrive e tė institucioneve tė tjera qendrore, si dhe urdhrat e Kryeministrit, tė ministrave e tė drejtuesve tė institucioneve qendrore kanė karakter tė brendshėm dhe janė tė detyrueshme vetėm pėr njėsitė administrative qė varen prej tyre.
2. Kėto akte nxirren nė bazė tė ligjit dhe nuk mund tė shėrbejnė si bazė pėr tė marrė vendime nė lidhje me individėt dhe subjektet e tjera.
3. Rregulloret dhe urdhrat nxirren nė bazė dhe pėr zbatim tė akteve qė kanė fuqi juridike tė pėrgjithshme.

Neni 120

Parimet dhe procedurat pėr nxjerrjen e akteve juridike vendore parashikohen me ligj.

KREU II MARRĖVESHJET NDĖRKOMBĖTARE

Neni 121

1. Ratifikimi dhe denoncimi i marrėveshjeve ndėrkombėtare nga Republika e Shqipėrisė bėhet me ligj nė rastet kur ato kanė tė bėjnė me:
a) territorin, paqen, aleancat, ēėshtjet politike dhe ushtarake;
b) tė drejtat dhe liritė e njeriut, si edhe detyrimet e shtetasve, siē parashikohen nė Kushtetutė;
c) anėtarėsimin e Republikės sė Shqipėrisė nė organizatat ndėrkombėtare;
ē) marrjen pėrsipėr tė detyrimeve financiare nga Republika e Shqipėrisė;
d) miratimin, ndryshimin, plotėsimin ose shfuqizimin e ligjeve.
2. Kuvendi, me shumicėn e tė gjithė anėtarėve, mund tė ratifikojė edhe marrėveshje tė tjera ndėrkombėtare qė nuk parashikohen nė paragrafin 1 tė kėtij neni.
3. Kryeministri e njofton Kuvendin sa herė qė Kėshilli i Ministrave nėnshkruan njė marrėveshje ndėrkombėtare qė nuk ratifikohet me ligj.
4. Parimet dhe procedurat pėr ratifikimin dhe denoncimin e marrėveshjeve ndėrkombėtare parashikohen me ligj.

Neni 122

1. Ēdo marrėveshje ndėrkombėtare e ratifikuar pėrbėn pjesė tė sistemit tė brendshėm juridik pasi botohet nė Fletoren Zyrtare tė Republikės sė Shqipėrisė. Ajo zbatohet nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė, pėrveē rasteve kur nuk ėshtė e vetėzbatueshme dhe zbatimi i saj kėrkon nxjerrjen e njė ligji. Ndryshimi, plotėsimi dhe shfuqizimi i ligjeve tė miratuara me shumicėn e tė gjithė anėtarėve tė Kuvendit pėr efekt tė ratifikimit tė marrėveshjeve ndėrkombėtare bėhet me tė njėjtėn shumicė.
2. Njė marrėveshje ndėrkombėtare e ratifikuar me ligj ka epėrsi mbi ligjet e vendit qė nuk pajtohen me tė.
3. Normat e nxjerra prej njė organizate ndėrkombėtare kanė epėrsi, nė rast konflikti, mbi tė drejtėn e vendit, kur nė marrėveshjen e ratifikuar nga Republika e Shqipėrisė pėr pjesėmarrjen nė atė organizatė, parashikohet shprehimisht zbatimi i drejtpėrdrejtė i normave tė nxjerra prej asaj.

Neni 123

1. Republika e Shqipėrisė, nė bazė tė marrėveshjeve ndėrkombėtare, u delegon organizatave ndėrkombėtare kompetenca shtetėrore pėr ēėshtje tė caktuara.
2. Ligji me tė cilin ratifikohet njė marrėveshje ndėrkombėtare, siē parashikohet nė paragrafin 1 tė kėtij neni, miratohet me shumicėn e tė gjithė anėtarėve tė Kuvendit.
3. Kuvendi mund tė vendosė qė ratifikimi i njė marrėveshjeje tė tillė tė bėhet me referendum.


<< Përmbajtja >>

Copyright © 2001 -- The HTML version was prepared by IPLS - Institute for Policy & Legal Studies. All rights reserved.