KUSHTETUTA E REPUBLIKĖS SE SHQIPĖRISĖ - Tetor 1998


PJESA E DYTE -- TĖ DREJTAT DHE LIRITĖ THEMELORE TĖ NJERIUT

KREU I PARIME TĖ PĖRGJITHSHME

Neni 15

1. Tė drejtat dhe liritė themelore tė njeriut janė tė pandashme, tė patjetėrsueshme e tė padhunueshme dhe qėndrojnė nė themel tė tė gjithė rendit juridik.
2. Organet e pushtetit publik, nė pėrmbushje tė detyrave tė tyre, duhet tė respektojnė tė drejtat dhe liritė themelore tė njeriut, si dhe tė kontribuojnė nė realizimin e tyre.

Neni 16

1. Tė drejtat e liritė themelore, si dhe detyrimet e parashikuara nė Kushtetutė pėr shtetasit shqiptarė vlejnė njėlloj edhe pėr tė huajt e pėr personat pa shtetėsi nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė, me pėrjashtim tė rasteve kur Kushtetuta e lidh nė mėnyrė tė posaēme me shtetėsinė shqiptare ushtrimin e tė drejtave e tė lirive tė caktuara.
2. Tė drejtat dhe liritė themelore, si dhe detyrimet e parashikuara ne Kushtetutė vlejnė edhe pėr personat juridikė, pėr aq sa pėrputhen me qėllimet e pėrgjithshme tė kėtyre personave dhe me thelbin e kėtyre tė drejtave, lirive dhe detyrimeve.

Neni 17

1. Kufizime tė tė drejtave dhe lirive tė parashikuara nė kėtė Kushtetutė mund tė vendosen vetėm me ligj pėr njė interes publik ose pėr mbrojtjen e tė drejtave tė tė tjerėve. Kufizimi duhet tė jetė nė pėrpjesėtim me gjendjen qė e ka diktuar atė.
2. Kėto kufizime nuk mund tė cenojnė thelbin e lirive dhe tė tė drejtave dhe nė asnjė rast nuk mund tė tejkalojnė kufizimet e parashikuara nė Konventėn Europiane pėr tė Drejtat e Njeriut.

Neni 18

1. Tė gjithė janė tė barabartė pėrpara ligjit.
2. Askush nuk mund tė diskriminohet padrejtėsisht pėr shkaqe tė tilla si gjinia, raca, feja, etnia, gjuha, bindjet politike, fetare a filozofike, gjendja ekonomike, arsimore, sociale ose pėrkatėsia prindėrore.
3. Askush nuk mund tė diskriminohet pėr shkaqet e pėrmendura nė paragrafin 2, nėse nuk ekziston njė pėrligjje e arsyeshme dhe objektive.

Neni 19

1. Kushdo qė lind duke pasur qoftė edhe njėrin prej prindėrve me shtetėsi shqiptare, e fiton vetiu shtetėsinė shqiptare. Shtetėsia shqiptare fitohet edhe pėr shkaqe tė tjera tė parashikuara me ligj.
2. Shtetasi shqiptar nuk mund ta humbasė shtetėsinė, pėrveēse kur ai heq dorė prej saj.

Neni 20

1. Personat qė u pėrkasin pakicave kombėtare ushtrojnė nė barazi tė plotė para ligjit tė drejtat dhe liritė e tyre.
2. Ata kanė tė drejtė tė shprehin lirisht, pa u ndaluar as detyruar, pėrkatėsinė e tyre etnike, kulturore, fetare e gjuhėsore. Ata kanė tė drejtė t'i ruajnė e zhvillojnė ato, tė mėsojnė dhe tė mėsohen nė gjuhėn e tyre amtare, si dhe tė bashkohen nė organizata e shoqata pėr mbrojtjen e interesave dhe tė identitetit tė tyre.

KREU II LIRITĖ DHE TĖ DREJTAT VETJAKE

Neni 21

Jeta e personit mbrohet me ligj.

Neni 22

1. Liria e shprehjes ėshtė e garantuar.
2. Liria e shtypit, e radios dhe e televizionit ėshtė e garantuar.
3. Censura paraprake e mjeteve tė komunikimit ndalohet.
4. Ligji mund tė kėrkojė dhėnien e autorizimit pėr funksionimin e stacioneve tė radios ose tė televizionit.

Neni 23

1. E drejta e informimit ėshtė e garantuar.
2. Kushdo ka tė drejtė, nė pėrputhje me ligjin, tė marrė informacion pėr veprimtarinė e organeve shtetėrore, si dhe tė personave qė ushtrojnė funksione shtetėrore.
3. Kujtdo i jepet mundėsia tė ndjekė mbledhjet e organeve tė zgjedhura kolektive.

Neni 24

1. Liria e ndėrgjegjes dhe e fesė eshtė e garantuar.
2. Secili ėshtė i lirė tė zgjedhė ose tė ndryshojė fenė ose bindjet, si dhe t'i shfaqė ato individualisht ose kolektivisht, nė publik ose nė jetėn private, nėpėrmjet kultit, arsimimit, praktikave ose kryerjes sė riteve.
3. Askush nuk mund tė detyrohet ose tė ndalohet tė marrė pjesė nė njė bashkėsi fetare ose nė praktikat e saj, si dhe tė bėjė publike bindjet ose besimin e tij.

Neni 25

Askush nuk mund t'i nėnshtrohet torturės, dėnimit apo trajtimit mizor, ēnjerėzor ose poshtėrues.

Neni 26

Askujt nuk mund t'i kėrkohet tė kryejė njė punė tė detyruar, pėrveēse nė rastet e ekzekutimit tė njė vendimi gjyqėsor, tė kryerjes sė shėrbimit ushtarak, tė njė shėrbimi qė rrjedh nga njė gjendje lufte, nga njė gjendje e jashtėzakonshme ose nga njė fatkeqėsi natyrore, qė kėrcėnon jetėn ose shėndetin e njerėzve.

Neni 27

1. Askujt nuk mund t'i hiqet liria, pėrveēse nė rastet dhe sipas procedurave tė parashikuara me ligj.
2. Liria e personit nuk mund tė kufizohet, pėrveēse nė rastet e mėposhtme:
a) kur ėshtė dėnuar me burgim nga gjykata kompetente;
b) pėr moszbatim tė urdhrave tė ligjshėm tė gjykatės ose pėr moszbatim tė ndonjė detyrimi tė caktuar me ligj;
c) kur ka dyshime tė arsyeshme se ka kryer njė vepėr penale ose pėr tė parandaluar kryerjen prej tij tė veprės penale ose largimin e tij pas kryerjes sė saj;
ē) pėr mbikėqyrjen e tė miturit pėr qėllime edukimi ose pėr shoqėrimin e tij nė organin kompetent;
d) kur personi ėshtė pėrhapės i njė sėmundjeje ngjitėse, i paaftė mendėrisht dhe i rrezikshėm pėr shoqėrinė;
dh) pėr hyrje tė paligjshme nė kufirin shtetėror, si dhe nė rastet e dėbimit ose tė ekstradimit.
3. Askujt nuk mund t'i hiqet liria vetėm pėr shkak se nuk ėshtė nė gjendje tė pėrmbushė njė detyrim kontraktor.

Neni 28

1. Kushdo, tė cilit i hiqet liria, ka tė drejtė tė njoftohet menjėherė nė gjuhėn qė ai kupton, pėr shkaqet e kėsaj mase, si dhe pėr akuzėn qė i bėhet. Personi, tė cilit i ėshtė hequr liria, duhet tė njoftohet se nuk ka asnjė detyrim tė bėjė ndonjė deklaratė dhe ka tė drejtė tė komunikojė menjėherė me avokatin, si dhe t'i jepet mundėsia pėr realizimin e tė drejtave tė tij.
2. Personi, tė cilit i ėshtė hequr liria sipas nenit 27, paragrafi 2, nėnparagrafi c, duhet tė dėrgohet brenda 48 orėve pėrpara gjyqtarit, i cili vendos paraburgimin ose lirimin e tij jo mė vonė se 48 orė nga ēasti i marrjes sė dokumenteve pėr shqyrtim.
3. I paraburgosuri ka tė drejtė tė ankohet kundėr vendimit tė gjyqtarit. Ai ka tė drejtė tė gjykohet brenda njė afati tė arsyeshėm ose tė procedohet i lirė pėrkundrejt njė garancie pasurore sipas ligjit.
4. Nė tė gjitha rastet e tjera, personi, tė cilit i hiqet liria nė rrugė jashtėgjyqėsore, mund t'i drejtohet nė ēdo kohė gjyqtarit, i cili vendos brenda 48 orėve pėr ligjshmėrinė e kėsaj mase.
5. ēdo person, tė cilit i ėshtė hequr liria sipas nenit 27, ka tė drejtėn e trajtimit njerėzor dhe tė respektimit tė dinjitetit tė tij.

Neni 29

1. Askush nuk mund tė akuzohet ose tė deklarohet fajtor pėr njė vepėr penale, e cila nuk konsiderohej e tillė me ligj nė kohėn e kryerjes sė saj, me pėrjashtim tė veprave, tė cilat nė kohėn e kryerjes sė tyre, pėrbėnin krime lufte ose krime kundėr njerėzimit sipas sė drejtės ndėrkombėtare.
2. Nuk mund tė jepet njė dėnim mė i rėndė se ai qė ka qenė parashikuar me ligj nė kohėn e kryerjes sė veprės penale.
3. Ligji penal favorizues ka fuqi prapavepruese.

Neni 30

Kushdo quhet i pafajshėm pėrderisa nuk i ėshtė provuar fajėsia me vendim gjyqėsor tė formės sė prerė.

Neni 31

Gjatė procesit penal kushdo ka tė drejtė:

a) tė vihet nė dijeni menjėherė dhe hollėsisht pėr akuzėn qė i bėhet, pėr tė drejtat e tij, si dhe t'i krijohet mundėsia pėr tė njoftuar familjen ose tė afėrmit e tij;
b) tė ketė kohėn dhe lehtėsitė e mjaftueshme pėr tė pėrgatitur mbrojtjen e vet;
c) tė ketė ndihmėn pa pagesė tė njė pėrkthyesi, kur nuk flet ose nuk kupton gjuhėn shqipe;

ē) tė mbrohet vetė ose me ndihmėn e njė mbrojtėsi ligjor tė zgjedhur prej tij; tė komunikojė lirisht dhe privatisht me tė, si dhe t'i sigurohet mbrojtja falas, kur nuk ka mjete tė mjaftueshme;

d) t'u bėjė pyetje dėshmitarėve tė pranishėm dhe tė kėrkojė paraqitjen e dėshmitarėve, tė ekspertėve dhe tė personave tė tjerė, tė cilėt mund tė sqarojnė faktet.

Neni 32

1. Askush nuk mund tė detyrohet tė dėshmojė kundėr vetvetes ose familjes sė vet dhe as tė pohojė fajėsinė e tij.
2. Askush nuk mund tė deklarohet fajtor mbi bazėn e tė dhėnave tė mbledhura nė mėnyrė tė paligjshme.

Neni 33

1. Kushdo ka tė drejtė tė dėgjohet para se tė gjykohet.
2. Nga kjo e drejtė nuk mund tė pėrfitojė personi qė i fshihet drejtėsisė.

Neni 34

Askush nuk mund tė dėnohet mė shumė se njė herė per tė njėjtėn vepėr penale dhe as tė gjykohet sėrish, me pėrjashtim tė rasteve kur ėshtė vendosur rigjykimi i ēėshtjes nga njė gjykatė mė e lartė, sipas mėnyrės sė parashikuar me ligj.

Neni 35

1. Askush nuk mund tė detyrohet, pėrveēse kur e kėrkon ligji, tė bėjė publike tė dhėna qė lidhen me personin e tij.
2. Mbledhja, pėrdorimi dhe bėrja publike e tė dhėnave rreth personit bėhet me pėlqimin e tij, me pėrjashtim tė rasteve tė parashikuara me ligj.
3. Kushdo ka tė drejtė tė njihet me tė dhėnat e mbledhura rreth tij, me pėrjashtim tė rasteve tė parashikuara me ligj.
4. Kushdo ka tė drejtė tė kėrkojė ndreqjen ose fshirjen e tė dhėnave tė pavėrteta ose tė paplota ose tė mbledhura nė kundėrshtim me ligjin.

Neni 36

Liria dhe fshehtėsia e korrespondencės ose e ēdo mjeti tjetėr tė komunikimit janė tė garantuara.

Neni 37

1. Paprekshmėria e banesės ėshtė e garantuar.
2. Kontrollet e banesės, si dhe tė mjediseve qė njėsohen me tė, mund tė bėhen vetėm nė rastet dhe nė mėnyrat e parashikuara me ligj.
3. Askujt nuk mund t'i bėhet kontroll vetjak jashtė procesit penal, me pėrjashtim tė rasteve tė hyrjes nė territorin e shtetit dhe tė daljes prej tij ose pėr tė mėnjanuar njė rrezik qė i kanoset sigurimit publik.

Neni 38

1. Kushdo ka tė drejtė tė zgjedhė vendbanimin si dhe tė lėvizė lirisht nė ēdo pjesė tė territorit tė shtetit.
2. Askush nuk mund tė pengohet tė dalė lirisht jashtė shtetit.

Neni 39

1. Asnjė shtetas shqiptar nuk mund tė dėbohet nga territori i shtetit.
2. Ekstradimi mund tė lejohet vetėm kur ėshtė parashikuar shprehimisht nė marrėveshjet ndėrkombėtare nė tė cilat Republika e Shqipėrisė ėshtė palė, dhe vetėm me vendim gjyqėsor.
3. Ndalohet dėbimi kolektiv i tė huajve. Dėbimi i individėve tė huaj lejohet nė kushtet e pėrcaktuara me ligj.

Neni 40

Tė huajt kanė tė drejtėn e strehimit nė Republikėn e Shqipėrisė sipas ligjit.

Neni 41

1. E drejta e pronės private ėshtė e garantuar.
2. Prona fitohet me dhurim, me trashėgimi, me blerje dhe me ēdo mėnyrė tjetėr klasike tė parashikuar nė Kodin Civil.
3. Ligji mund tė parashikojė shpronėsime ose kufizime nė ushtrimin e sė drejtės sė pronės vetėm pėr interesa publikė.
4. Shpronėsimet ose ato kufizime tė sė drejtės sė pronės qė barazohen me shpronėsimin, lejohen vetėm pėrkundrejt njė shpėrblimi tė drejtė.
5. Pėr mosmarrėveshjet lidhur me masėn e shpėrblimit mund tė bėhet ankim nė gjykatė.

Neni 42

1. Liria, prona dhe tė drejtat e njohura me Kushtetutė dhe me ligj nuk mund tė cenohen pa njė proces tė rregullt ligjor.
2. Kushdo, pėr mbrojtjen e tė drejtave, tė lirive dhe tė interesave tė tij kushtetues dhe ligjorė, ose nė rastin e akuzave tė ngritura kundėr tij, ka tė drejtėn e njė gjykimi tė drejtė dhe publik brenda njė afati tė arsyeshėm nga njė gjykatė e pavarur dhe e paanshme e caktuar me ligj.

Neni 43

Kushdo ka tė drejtė tė ankohet kundėr njė vendimi gjyqėsor nė njė gjykatė mė tė lartė, pėrveēse kur nė Kushtetutė parashikohet ndryshe.

Neni 44

Kushdo ka tė drejtė tė rehabilitohet dhe/ose tė zhdėmtohet nė pėrputhje me ligjin, nė rast se ėshtė dėmtuar pėr shkak tė njė akti, veprimi ose mosveprimi tė paligjshėm tė organeve shtetėrore.

KREU III LIRITĖ DHE TĖ DREJTAT POLITIKE

Neni 45

1. Ēdo shtetas qė ka mbushur tetėmbėdhjetė vjeē, qoftė edhe ditėn e zgjedhjeve, ka tė drejtėn tė zgjedhė dhe tė zgjidhet.
2. Pėrjashtohen nga e drejta e zgjedhjes shtetasit e deklaruar me vendim gjyqėsor tė formės sė prerė si tė paaftė mendėrisht.
3. Tė dėnuarit qė janė duke vuajtur dėnimin me heqje tė lirisė, kanė vetėm tė drejtėn pėr tė zgjedhur.
4. Vota ėshtė vetjake, e barabartė, e lirė dhe e fshehtė.

Neni 46

1. Kushdo ka tė drejtė tė organizohet kolektivisht pėr ēfarėdo qėllimi tė ligjshėm.
2. Regjistrimi nė gjykatė i organizatave ose i shoqatave bėhet sipas procedurės sė parashikuar me ligj.
3. Organizatat ose shoqatat qė ndjekin qėllime antikushtetuese janė tė ndaluara sipas ligjit.

Neni 47

1. Liria e tubimeve paqėsore dhe pa armė, si dhe e pjesėmarrjes nė to ėshtė e garantuar.
2. Tubimet paqėsore nė sheshe dhe nė vendet e kalimit publik bėhen sipas procedurave tė parashikuara me ligj.

Neni 48

Kushdo, vetė ose sė bashku me tė tjerė, mund t'u drejtojė kėrkesa, ankesa ose vėrejtje organeve publike, tė cilat janė tė detyruara tė pėrgjigjen nė afatet dhe kushtet e caktuara me ligj.

KREU IV LIRITĖ DHE TĖ DREJTAT EKONOMIKE, SOCIALE DHE KULTURORE

Neni 49

1. Secili ka tė drejtė tė fitojė mjetet e jetesės sė tij me punė tė ligjshme, qė e ka zgjedhur ose pranuar vetė. Ai ėshtė i lirė tė zgjedhė profesionin, vendin e punės, si dhe sistemin e kualifikimit tė vet profesional.
2. Tė punėsuarit kanė tė drejtėn e mbrojtjes shoqėrore tė punės.

Neni 50

Tė punėsuarit kanė tė drejtė tė bashkohen lirisht nė organizata sindikale pėr mbrojtjen e interesave tė tyre tė punės.

Neni 51

1. E drejta e tė punėsuarit pėr grevė qė ka tė bėjė me marrėdhėniet e punės, ėshtė e garantuar.
2. Kufizime pėr kategori tė veēanta tė punėsuarish mund tė vendosen me ligj pėr t'i siguruar shoqėrisė shėrbimet e domosdoshme.

Neni 52

1. Kushdo ka tė drejtėn e sigurimeve shoqėrore nė pleqėri ose kur ėshtė i paaftė pėr punė, sipas njė sistemi tė caktuar me ligj.
2. Kushdo, kur mbetet pa punė pėr shkaqe tė pavarura nga vullneti i tij dhe kur nuk ka mjete tė tjera jetese, ka tė drejtėn e ndihmės nė kushtet e parashikuara me ligj.

Neni 53

1. Kushdo ka tė drejtė tė martohet dhe tė ketė familje.
2. Martesa dhe familja gėzojnė mbrojtjen e veēantė tė shtetit.
3. Lidhja dhe zgjidhja e martesės rregullohen me ligj.

Neni 54

1. Fėmijėt, tė rinjtė, gratė shtatzėna dhe nėnat e reja kanė tė drejtėn e njė mbrojtjeje tė veēantė nga shteti.
2. Fėmijėt e lindur jashtė martese kanė tė drejta tė barabarta me tė lindurit nga martesa.
3. Çdo fėmijė ka tė drejtė tė jetė i mbrojtur nga dhuna, keqtrajtimi, shfrytėzimi dhe pėrdorimi pėr punė, e veēanėrisht nėn moshėn minimale pėr punėn e fėmijėve, qė mund tė dėmtojė shėndetin, moralin ose tė rrezikojė jetėn a zhvillimin e tij normal.

Neni 55

1. Shtetasit gėzojnė nė mėnyrė tė barabartė tė drejtėn pėr kujdes shėndetėsor nga shteti.
2. Kushdo ka tė drejtė pėr sigurim shėndetėsor sipas procedurės sė caktuar me ligj.

Neni 56

Kushdo ka tė drejtė tė informohet pėr gjendjen e mjedisit dhe pėr mbrojtjen e tij.

Neni 57

1. Kushdo ka tė drejtėn pėr arsimim.
2. Arsimi shkollor i detyrueshėm caktohet me ligj.
3. Arsimi i mesėm i pėrgjithshėm publik ėshtė i hapur pėr tė gjithė.
4. Arsimi i mesėm profesional dhe i lartė mund tė kushtėzohet vetėm nga kritere aftėsie.
5. Arsimi i detyrueshėm, si dhe arsimi i mesėm i pėrgjithshėm nė shkollat publike ėshtė falas.
6. Nxėnėsit dhe studentėt mund tė arsimohen edhe nė shkolla jopublike tė tė gjitha niveleve, tė cilat krijohen e funksionojnė nė bazė tė ligjit.
7. Autonomia e institucioneve tė arsimit tė lartė dhe liria akademike janė tė garantuara me ligj.

Neni 58

1. Liria e krijimit artistik dhe e kėrkimit shkencor, vėnia nė pėrdorim si dhe pėrfitimi prej arritjeve tė tyre janė tė garantuara pėr tė gjithė.
2. E drejta e autorit mbrohet me ligj.

KREU V OBJEKTIVAT SOCIALĖ

Neni 59

1. Shteti, brenda kompetencave kushtetuese dhe mjeteve qė disponon, si dhe nė plotėsim tė nismės dhe tė pėrgjegjėsisė private, synon:
a) punėsimin nė kushte tė pėrshtatshme tė tė gjithė personave tė aftė pėr punė;
b) plotėsimin e nevojave tė shtetasve pėr strehim;
c) standardin mė tė lartė shėndetėsor, fizik e mendor, tė mundshėm;
ē) arsimimin dhe kualifikimin sipas aftėsive tė fėmijėve dhe tė tė rinjve, si dhe tė personave tė pazėnė me punė;
d) njė mjedis tė shėndetshėm dhe ekologjikisht tė pėrshtatshėm pėr brezat e sotėm dhe tė ardhshėm;
dh) shfrytėzimin racional tė pyjeve, ujėrave, kullotave dhe burimeve tė tjera natyrore mbi bazėn e parimit tė zhvillimit tė qėndrueshėm;
e) pėrkujdesjen dhe ndihmėn pėr tė moshuarit, jetimėt dhe invalidėt;
ė) zhvillimin e sportit dhe tė veprimtarive ripėrtėritėse;
f) riaftėsimin shėndetėsor, edukimin e specializuar dhe integrimin nė shoqėri tė tė paaftėve, si dhe pėrmirėsimin nė vazhdimėsi tė kushteve tė tyre tė jetesės;
g) mbrojtjen e trashėgimisė kombėtare, kulturore dhe kujdesin e veēantė pėr gjuhėn shqipe.
2. Pėrmbushja e objektivave socialė nuk mund tė kėrkohet drejtpėrdrejt nė gjykatė. Ligji pėrcakton kushtet dhe masėn nė tė cilat mund tė kėrkohet realizimi i kėtyre objektivave.

KREU VI AVOKATI I POPULLIT

Neni 60

1. Avokati i Popullit mbron tė drejtat, liritė dhe interesat e ligjshėm tė individit nga veprimet ose mosveprimet e paligjshme e tė parregullta tė organeve tė administratės publike.
2. Avokati i Popullit ėshtė i pavarur nė ushtrimin e detyrės sė tij.
3. Avokati i Popullit ka buxhet tė veēantė, tė cilin e administron vetė. Ai e propozon buxhetin sipas ligjit.

Neni 61

1. Avokati i Popullit zgjidhet nga tri tė pestat e tė gjithė anėtarėve tė Kuvendit pėr njė periudhė prej 5 vjetėsh, me tė drejtė rizgjedhjeje.
2. Avokati i Popullit mund tė jetė ēdo shtetas shqiptar, me arsim tė lartė, me njohuri dhe veprimtari tė njohura nė fushėn e tė drejtave tė njeriut dhe tė ligjit.
3. Avokati i Popullit gėzon imunitetin e gjyqtarit tė Gjykatės sė Lartė.
4. Avokati i Popullit nuk mund tė bėjė pjesė nė asnjė parti politike, nuk mund tė kryejė veprimtari tjetėr politike, shtetėrore ose profesionale dhe as tė marrė pjesė nė organizmat drejtues tė organizatave shoqėrore, ekonomike dhe tregtare.

Neni 62

1. Avokati i Popullit mund tė shkarkohet vetėm me kėrkesė tė motivuar tė jo mė pak se njė sė tretės sė deputetėve.
2. Nė kėtė rast Kuvendi vendos me tri tė pestat e tė gjithė anėtarėve tė tij.

Neni 63

1. Avokati i Popullit paraqet raport vjetor pėrpara Kuvendit.
2. Avokati i Popullit raporton pėrpara Kuvendit kur i kėrkohet prej kėtij, si dhe mund t'i kėrkojė Kuvendit tė dėgjohet pėr ēėshtje qė ai i ēmon tė rėndėsishme.
3. Avokati i Popullit ka tė drejtė tė bėjė rekomandime dhe tė propozojė masa kur vėren shkelje tė tė drejtave dhe lirive tė njeriut nga administrata publike.
4. Organet dhe funksionarėt publikė janė tė detyruar t'i paraqesin Avokatit tė Popullit tė gjitha dokumentet dhe informacionet e kėrkuara prej tij.


<< Përmbajtja >>

Copyright © 2001 -- The HTML version was prepared by IPLS - Institute for Policy & Legal Studies. All rights reserved.