KUSHTETUTA E REPUBLIKĖS SE SHQIPĖRISĖ - Tetor 1998


PJESA XVII - RISHIKIMI I KUSHTETUTĖS

Neni 177

1. Nisma pėr rishikimin e Kushtetutės mund tė ndėrmerret nga jo mė pak se njė e pesta e anėtarėve tė Kuvendit.
2. Asnjė rishikim i Kushtetutės nuk mund tė ndėrmerret gjatė kohės kur janė vendosur masat e jashtėzakonshme.
3. Projekti miratohet nga jo mė pak se dy tė tretat e tė gjithė anėtarėve tė Kuvendit.
4. Kuvendi mund tė vendosė, me dy tė tretat e tė gjithė anėtarėve tė tij, qė projektamendamentet kushtetuese tė votohen me referendum. Projektligji pėr rishikimin e Kushtetutės hyn nė fuqi pas ratifikimit me referendum, i cili bėhet jo mė vonė se 60 ditė nga miratimi i tij nė Kuvend.
5. Amendamenti kushtetues i miratuar i nėnshtrohet referendumit, kur kėtė e kėrkon njė e pesta e tė gjithė anėtarėve tė Kuvendit.
6. Presidenti i Republikės nuk ka tė drejtė ta kthejė pėr rishqyrtim ligjin e miratuar nga Kuvendi pėr rishikimin e Kushtetutės.
7. Ligji i miratuar nė referendum shpallet nga Presidenti i Republikės dhe hyn nė fuqi nė datėn e parashikuar nė kėtė ligj.
8. Rishikimi i Kushtetutės pėr tė njėjtėn ēėshtje nuk mund tė bėhet pėrpara se tė ketė kaluar njė vit nga dita e rrėzimit tė projektligjit nė Kuvend dhe jo mė pėrpara se tė kenė kaluar 3 vjet nga dita e rrėzimit tė tij nė referendum.


<< Përmbajtja >>

Copyright © 2001 -- The HTML version was prepared by IPLS - Institute for Policy & Legal Studies. All rights reserved.