KUSHTETUTA E REPUBLIKĖS SE SHQIPĖRISĖ - Tetor 1998


PJESA XII - KOMISIONI QENDROR I ZGJEDHJEVE

Neni 153

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ėshtė njė organ i pėrhershėm qė pėrgatit, mbikėqyr, drejton dhe verifikon tė gjitha aspektet qė kanė tė bėjnė me zgjedhjet dhe me referendumet dhe shpall rezultatet e tyre.

Neni 154

1. Komisioni pėrbėhet nga 7 anėtarė, tė cilėt zgjidhen pėr njė mandat 7-vjeēar. Dy anėtarė zgjidhen nga Kuvendi, 2 nga Presidenti i Republikės dhe 3 anėtarė tė tjerė nga Kėshilli i Lartė i Drejtėsisė.
2. Pėrbėrja e Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve pėrtėrihet ēdo tre vjet sipas procedurės sė pėrcaktuar me ligj.
3. Anėtarėsia nė Komision nuk pajtohet me asnjė veprimtari tjetėr shtetėrore dhe politike.
4. Subjektet elektorale caktojnė pėrfaqėsuesit e tyre pranė Komisionit. Ata nuk kanė tė drejtė vote.
5. Anėtari i Komisionit gėzon imunitetin e anėtarit tė Gjykatės sė Lartė.
6. Komisioni ka buxhetin e vet.


<< Përmbajtja >>

Copyright © 2001 -- The HTML version was prepared by IPLS - Institute for Policy & Legal Studies. All rights reserved.