KUSHTETUTA E REPUBLIKĖS SE SHQIPĖRISĖ - Tetor 1998


PJESA X - PROKURORIA

Neni 148

1. Prokuroria ushtron ndjekjen penale, si dhe pėrfaqėson akuzėn nė gjyq nė emėr tė shtetit. Prokuroria kryen edhe detyra tė tjera tė caktuara me ligj.
2. Prokurorėt janė tė organizuar dhe funksionojnė pranė sistemit gjyqėsor si njė organ i centralizuar.
3. Nė ushtrimin e kompetencave tė tyre prokurorėt u nėnshtrohen Kushtetutės dhe ligjeve.

Neni 149

1. Prokurori i Pėrgjithshėm emėrohet nga Presidenti i Republikės me pėlqimin e Kuvendit.
2. Prokurori i Pėrgjithshėm mund tė shkarkohet nga Presidenti i Republikės, me propozim tė Kuvendit, pėr shkelje tė Kushtetutės ose pėr shkelje tė rėnda tė ligjit gjatė ushtrimit tė funksioneve tė tij, pėr paaftėsi mendore a fizike, pėr akte e sjellje qė diskreditojnė rėndė pozitėn dhe figurėn e Prokurorit.
3. Prokurorėt e tjerė emėrohen dhe shkarkohen nga Presidenti i Republikės me propozim tė Prokurorit tė Pėrgjithshėm.
4. Prokurori i Pėrgjithshėm informon herė pas here Kuvendin pėr gjendjen e kriminalitetit.


<< Përmbajtja >>

Copyright © 2001 -- The HTML version was prepared by IPLS - Institute for Policy & Legal Studies. All rights reserved.